• Home
  • Co je nového
  • Aktuality
  • Saně ke Smržovce a Horní Černé Studnici prostě patří

Saně ke Smržovce a Horní Černé Studnici prostě patří

Smržovka

První sáňkařská dráha vznikla ve Smržovce již v roce 1912 a vedla z vrcholu Černé studnice až k továrně Karla Roigka v Táborové ulici č.p. 887 a 888, ve které se vyráběla střešní lepenka a cement. Ve Smržovce se závodilo na více místech, například na cestě ze Stráže do Střední Smržovky k bývalému hostinci Fortuna.

Smržovští sáňkaři patřili již mezi dvěma válkami k mezinárodně úspěšným. Hani Finková byla ve 30. letech dvakrát mistryní Evropy, Alfréd Soukup skončil na dvousedadlových saních druhý. Ano, ten známý Soukup, výrobce saní. Pro zajímavost - Alfréd Soukup startoval ještě v roce 1961, ve svých 75 letech, na mistrovství ČSSR na Slovensku.

 

Druhá světová válka tradici sáňkařských závodů přerušila, ale již v roce 1946 ji bratři Josef a Bohuslav Patrmanovi obnovují, když pořádají první poválečný závod a zakládají sáňkařský oddíl. V roce 1950 se koná na dráze z Horní Černé Studnice do Jablonce nad Nisou mistrovství Československé republiky a vítězem se stává Rudolf Musil ze Smržovky. 

Zlaté období smržovských saní, které spadá do 60. let a začátku 70. let 20. století, se rozjíždí, u nás i ve světě jsou známá jména smržovských závodníků. Vzpomeňme alespoň na ty nejúspěšnější a nejznámější: Horst a Roland Urbanovi, Dana Beldová - Spálenská, Erich Peukert, Jiří Hujer, Jan Hamřík, Anelis Vaterová - Vobořilová, Hana Nesvadbová, Manfred Novotný, Petr Škrabálek a další. Olympijských her, evropských, světových i domácích klání se zúčastňují smržovstší sáňkaři v hojném počtu a dosahují vynikajících úspěchů.

15. července 1972 byla zahájena výstavba betonové sáňkařské dráhy podle návrhu Horsta Urbana a projektu ing. Nechanického. 10. listopadu 1975 byla dráha, 1020 m dlouhá, se sklonem 8,3 %, s 8 zatáčkami a karuselem, slavnostně otevřena. Od roku 1975 se na dráze nejen sáňkuje, ale startují tady i odvážní skeletonisté. 80. a 90. léta přinesla do sáňkování mnohé problémy, závodníků ubývá, zimy nejsou dobré, ve světě se staví uměle chlazené dráhy, kterým nemůže smržovská konkurovat. Chybí potřebné finance. V současné době probíhají rekonstrukce některých částí sáňkařské dráhy, která je v České republie jediná sjízdná, avšak závislá na rozmarech počasí.
 
Ve všeobecném povědomí je sáňkařský sport spojen především se jménem kreslíře Petra Urbana, ostatní závodníci v mezinárodní konkurenci získávají body spíše jako junioři. Ve Smržovce přesto chuť sáňkovat stále trvá, úspěšné sezóny žákovských kategorií jsou toho důkazem.

Zdroj: Historické procházky Smržovkou, kalendář 2005

Naši partneři

 

  • svijany erb logo 1440x1440


  • Sportuj s Námi CZ


  • Česká unie sportu
    ...