GENUS PLUS: Svijany Cup 2017 přilákal do Smržovky nadšence i legendy českého sáňkování

sane smrzovka 05

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka završila mimořádně úspěšnou sezónu kvalitně obsazeným otevřeným závodem, na kterém se sešli amatéři, závodníci i nestoři tohoto atraktivního, dnes veřejností znovuobjevovaného sportu.

Této přírodní sáňkařské dráze, která je letos otevřena teprve druhým rokem (přičemž loňská sezóna byla zkušební), jsme v lednu věnovali obsáhlou obrazovou reportáž ZDE. Takže jen dodejme, že díky perfektní údržbě trati a příznivému počasí rodinná sáňkařská dráha bezpečně vedená z vrcholu Černé Studnice dolů do Smržovky k vleku Filip (MAPA) zaznamenala nebývalý zájem veřejnosti. Konkrétně hned o víkendu po vyjití naší obrazové reportáže se svezlo přes 1 500 lidí a návštěvnost překonávala tisícovku i o dalších sobotách a nedělích! Měřeno zájmem návštěvníků serveru www.mapy.cz se dráha stala nejvyhledávanější atrakcí svého druhu (viz. ZDROJ).

Premiérového otevřeného závodu Svijany CUP 2017 se zúčastnilo přes 60 závodníků, přičemž startovní pole tvořili amatéři asi z jedné poloviny a z druhé poloviny pak závodníci věnující se tomuto sportu systematicky i závodníci, kteří Česko reprezentují na závodech na klopených chlazených drahách. Dorazili například borci, kteří ještě předchozí den reprezentovali Česko v Altenbergu.
A co je úžasné, přišli se podívat i reprezentanti bývalí, takže svah byl plný sáňkařských celebrit. Jak uvidíte dále v naší obrazové reportáži, lovci autogramů si přišli na své. Není divu, Smržovka je sáňkařskou velmocí, viz. historie například ZDE. Zajímavá byla i zdaleka nejen symbolická účast politiků. Petr Beitl, primátor Jablonce nad Nisou, sice skončil hluboko v poli poražených a na našem videu uvidíte, že část trati běžel :-), ale Marek Hotovec, pro věc zapálený starosta Smržovky, získal v kategorii amatérských saní zlato a starosta Hejnic Jaroslav Demčák stříbro!

Závody se odehrávaly na posledním úseku přírodní dráhy Černá Studnice - Smržovka s tím, že končily na sjezdovce areálu lyžařského vleku Filip. Organizátoři mají pro příští sezónu ambiciozní plán startovat přímo z Černé Studnice. Tím by Svijany Cup získal další rozměr, neboť závodníci by museli uplatnit i své běžecké vlohy, protože na trati je několik rovných úseků.